A kártevők alkalmazkodása a klímaváltozáshoz már elkezdődött. A repceszárormányos-bogár érkezésére már nem csak tavasszal, de ősszel is számíthatunk.
A repce főbb őszi kártevői
- Drótférgek és pajorok
A vetést követően a drótférgek és a pajorok jelentik a legnagyobb veszélyt. Ezek kifejezetten a nedves talajt szeretik, de kártételük jellemzően foltszerű a táblán, így könnyedén azonosíthatók. A területi quadrát módszerrel gyorsan és hatékonyan kezelhetjük az észlelt fertőzést.
- Repcebolha
Csíraleveles állapotban már a repcebolhák a következő veszélyforrás. Száraz időszakban akár a teljes táblát lelegelhetik.
- Repcedarázs
Az első lomblevelek megjelenésével üti fel a fejét a repcedarázs, ami petéivel károsítja a kultúrnövényt.
- Repceszárormányos-bogár
A repceszárormányos petéit az első levelek nyelébe és főerébe teszi, így azok lárva állapotban már jelentősen meggyengítik a növényt. További kárt az imágók nyáron-ősszel okoznak.
- Gyapottok-bagolylepke, gamma bagolylepke és aknázólégy
Ezek a kártevők keresztesvirágúakkal vetett zöldítésből érkezhetnek a repcébe. Rovarirtáskor érdemes figyelembe venni a repceföld szomszédságában lévő növényeken élő kártevőket is.
- Mezei pocok
Ha a közelben lucernatábla van, úgy lehet számítani a mezei pockok érkeztére is a hűvösebb napokkal. Akár a teljes táblára veszélyt jelenthetnek. Azonban védekezés előtt mindenképpen meg kell bizonyosodni a fertőzöttség mértékéről.
Hogyan védekezhetünk a repce kártevői ellen?
- Előrejelzés
A legjobb védekezés továbbra is a megelőzés. Alkalmazzuk a sárgatálakat, a fűhálókat, a talajlakó kártevők ellen pedig a területi quadrát módszert.
- Árvakelések ártalmatlanítása
Az árvakelések a kórokozók és kártevők tökéletes élőhelyei, ezért aratás után minél hamarabb szüntessük meg a kipergett magok kelését.
- Rovarirtás
Minden esetben tartsuk szem előtt a növényvédő szerek okszerű használatát, illetve tartsuk be az engedélyokiratban szereplő feltételeket. Ha mégis rovarirtásra lenne szükség előzzük meg az inszekticidrezisztenciát. Ez általában az egyoldalú és gyakori piretroid típusú növényvédőszer-használat miatt alakul ki. Ezért piretroid kijuttatása után használjunk más hatóanyagú növényvédő szert.
Ahhoz, hogy erős, és ellenálló legyen a repcénk, a vetésforgó, a táblaválasztás, a fajtaválasztás továbbra is nagyon fontos. Továbbá nem szabad elhanyagolni a tápanyag-utánpótlást sem.
Ha rovarirtásra kerül a sor, akkor végezd megfelelő fúvókákkal, hogy minél kevesebb szerrel érd el a maximális hatékonyságot!