Az őszi búza vetést követő nitrogénműtrágyázása, egyéb tényezők mellett, nagy mértékben befolyásolja a termés minőségét és mennyiségét. A nitrogénigény függ a termés elvárt mennyiségétől, a talaj tápanyagtartalmától, a vetés előtti kultúráktól, valamint az adott év időjárási viszonyaitól.
Általánosságban elmondható, hogy a búza teljes nitrogénigénye a vegetációs időszak alatt 120-200 kg/ha között mozog, azonban az őszi kijuttatásra ennek egy része, kb 30-50 kg/ ha kerül kijuttatásra, míg a nagyobb adag tavasszal szükséges.
Miért szükséges az őszi nitrogénműtrágyázás?
- korai fejlődés támogatása: Az őszi nitrogén hozzájárul a növények korai fejlődéséhez, segít megalapozni az egészséges gyökérzetet és megerősíteni a vegetatív növekedést. Ez különösen fontos a tél előtt, hogy a búza erősen és egészségesen vészelje át a hideg időszakot.
- ellenálló képesség javítása: Az erős növekedés a tél előtt biztosítja, hogy a búza ellenállóbb legyen a téli stressznek, például a hidegnek és a fagyásnak.
- tavaszi gyors fejlődés elősegítése: Az őszi nitrogén biztosítja, hogy a búza a tavaszi vegetáció kezdetén gyorsan fejlődjön, amivel megalapozza a magasabb hozamot.
Mikor kezdjük a munkálatot?
Az első nitrogénműtrágyázást általában a vetést követően 2-4 héttel célszerű elvégezni, attól függően, hogy mikor történt a vetés. Ez az időszak általában október közepétől november elejéig tart, amikor a növény még aktívan fejlődik, de a tél még nem okoz jelentős fagyokat. Meghatározó még a búza fejlődése is. A bokrosodási szakasz (BBCH 21-25) kezdetén támogassuk meg a növényt a tápanyaggal. Továbbá figyeljünk arra, hogy a trágyázás előtt ne legyen túl hideg és nedves az idő. Ha a talaj nem képes megfelelően felvenni a trágyát, úgy a növény sem tudja azt hasznosítani. A hosszan tartó hideg, fagyos talaj esetén a nitrogénműtrágyázás kevésbé lehet hatékony.
Mivel biztosítsuk az őszi búza nitrogénellátását?
Ősszel olyan készítményeket használjunk, melyekből lassan szabadul fel a nitrogén, ezzel elkerülve a kimosódást és garantálva a folyamatos és egyenletes nitrogénellátottságot. Ilyen lehet:
-
mészammon-salétrom (MAS): Az egyik leggyakoribb nitrogénműtrágya. Kiegyensúlyozott nitrogénforrást biztosít, mivel tartalmaz ammónium- és nitrátformájú nitrogént is, így azonnal és folyamatosan elérhető a növény számára. Kijuttatási mennyisége ősszel általában 100-150 kg/ha (ami körülbelül 30-45 kg nitrogént tartalmaz).
-
karbamid: Magas nitrogéntartalmú műtrágya, azonban ősszel kevésbé ajánlott a használata a lassú lebomlás és a hidegebb talajok miatt. Tavaszi használatra jobban alkalmas.
-
komplex műtrágyák: Egyes esetekben ajánlott lehet olyan komplex műtrágyát alkalmazni, amely a nitrogén mellett foszfort és káliumot is tartalmaz, különösen, ha a talajvizsgálat azt mutatja, hogy ezekből a tápanyagokból hiány van.
-
stabilizált nitrogén műtrágyák: Olyan műtrágyák is rendelkezésre állnak, amelyek tartalmaznak nitrifikációgátlókat, így lassítják a nitrogén átalakulását, és ezzel csökkentik a kimosódás kockázatát. Ilyenek például a nitrifikációgátlós MAS termékek.
Milyen fúvókákat válasszunk az őszi nitrogénműtrágyázáshoz?
- TKP folyékony műtrágya fúvóka: A TKP folyékony műtrágya fúvóka széles belső keresztmetszetének köszönhetően nem hajlamos dugulásra, így alkalmazásával csökkenhet a karbantartással töltött idő.
- 7-nyílású folyékony műtrágya fúvókatest: Az Agroplast 7-lyukú folyékony műtrágya permetező fúvókája tömör permetsugarakat hoz létre, amik kiküszöbölik az elsodródást és nagyban csökkentik a levélégés veszélyét. A cserélhető adagolólapka kényelmes és gazdaságos megoldást nyújt több különböző terület műtrágyaigényeinek kielégítésére. A cserélhető adagolólapkás kialakítás másik nagy előnye, hogy egyetlen fúvókatestre van szükség, így jobb minőségellenőrzés lehetséges. Ez biztosítja a pontos és megbízható kijuttatást.
- KR5 folyékony műtrágya kijuttató fúvóka: A KR5 folyékony műtrágya kijuttató fúvóka a tömör permetsugaraknak köszönhetően szinte megszünteti az elsodródást a nyomástartomány 3 barig terjedő részében.
A megfelelő fúvóka kiválasztásánál fontos figyelembe venni a terület méretét, az időjárási körülményeket, valamint a használt permetezési technológiát.
Amennyiben segítségre lenne szükséged, keresd szakértő kollégáinkat bizalommal!