![]() |
Kedves Partnerünk! Hibátlan állapotú permetezőgép nélkül esélyünk sincs kifogástalan és gördülékeny munkát végezni, ami viszont a jó terméshozam és a szezon időszakot jellemző idővel való versenyfutás kulcsfontosságú tényezője. Mivel két szezon között eltelik jó néhány hónap a legnagyobb versenyelőnyhöz akkor juttatjuk magunkat, ha nem hanyagoljuk el permetezőgépeink karbantartását és már a szezon után közvetlenül elvégezzük a szükséges munkálatokat. Jelentős összegeket spórolhatunk meg, ha akkor javítjuk a hibákat amikor van rá idő és nem akkor amikor megáll a permetezőgépünk a kukoricás közepén. Utóbbi sajnos azonnali megoldást igényel, ami sokszor jelentős plusz költségekkel járhat a szállítás megsürgetése miatt. Arról már nem is szólva, hogy két szezon között kimehet a fejünkből néhány munka közben észlelt hibajelenség, amit ha időben orvosolunk lehet, hogy sokkal nagyobb és költségesebb alkatrész meghibásodásoktól kíméljük meg magunkat. Ennek elkerülése érdekében érdemes lehet feljegyezni az ilyen eseteket, így sokkal könnyebben nyomon tudjuk majd követni munkagépünk állapotát a későbbiekben. Mi a teendő? 1.) A munkálatok végeztével alaposan tisztítsuk meg a munkagépet és nézzük végig, hogy nem látható-e bármiféle külső sérülés, ami befolyásolhatja a gép későbbi munkateljesítményét 2.) A külső tisztítás után mossuk át a permetezőgépet tiszta vízzel és olyan speciális tisztító oldattal amely eltávolítja a lerakódott szennyeződéseket. 3.) A fúvókák a permetezőgép leggyorsabban kopó alkatrészei ezért ellenőrzésük talán az egyik legfontosabb mindközül. Hajtsunk végre próba permetezést tiszta vízzel és ellenőrizzük a fúvókák állapotát és szórásképét, az eltömődött vagy sérült, csepegő fúvókákat cseréljük le a permetszer veszteség elkerülése érdekében. Ha csepegést észlelünk valószínűleg a membrán cseréjére lesz szükség. A fúvókák teljesítményét egy kalibrált mérőedény és egy mérőóra segítségével tesztelhetjük. Az átvizsgálás adott nyomáson szállított permetlé-mennyiség visszamérésén alapul. A tesztet az összes szakasz együttes szórása mellett végezzük, hogy elkerüljük a kereten lévő nyomáskülönbségek befolyásoló hatását. Ha beállítottuk a kívánt nyomást (normál fúvóka 3 bar, légbeszívásos fúvóka esetében 4 bar) akkor indítsuk el a permetezést és egy perc elteltével hasonlítsuk össze a mérőedényben összegyűlt folyadékot a gyártó által meghatározott liter/perc adatokkal. Ha az eltérés. A katalógus értékétől számított +/- 10% eltérés még elfogadható azonban ne keverjük ezt össze a kereten lévő fúvókák térfogatáram értékével amelynek esetében mindössze +/-5% engedhető meg. Amennyiben a kopás és így az áteresztett folyadékmennyiség legalább 15%-kal nagyobb a gyárilag előírtnál minden esetben csere javasolt. A fúvókák kopási sebességét sok tényező befolyásolja itt találja ezek közül a legfontosabbakat:
Általánosan elmondhatjuk, hogy a műanyag kivitelű fúvókák kb. 300 üzemórát míg a kerámia fúvókákkal akár több mint 1000 üzemórát dolgozhatunk meghibásodás nélkül. Ezt érdemes figyelembe venni a fúvóka típus kiválasztásánál mivel lehet, hogy a műanyag (POM) kivitel pillanatnyilag olcsóbb megoldásnak tűnik de sűrűbb cseréje miatt nem feltétlen az lesz a gazdaságos választás. Sok esetben hiába szórnak a gazdák a legújabb legjobb növényvédő szert, ha a fúvókák állapota és/vagy típusa nem felel meg a választott vegyszer hatásmechanizmusának. Mindig a vegyszerhez válasszunk fúvókát és nem fordítva! 4.) Ellenőrizzük a tömítések állapotát, a szivattyú működését, szükség esetén cseréljünk benne olajat az adott típus előírásának megfelelően 5.) Ellenőrizzük a csövek állapotát és ha repedést vagy elzáródást észlelünk derítsük ki az okát hiszen az eltömődés már csupán következménye egy másik hibának 6.) Ha a szűrőket már nem tudjuk kimosni a szennyezettségük mértéke miatt mindenképpen cserére lesz szükség, a szűrők rendszeres cseréjével számos későbbi hibajelenséget megelőzhetünk! 7.) A szórókeret ellenőrzése során fordítsunk különösen nagy figyelmet a csuklópontokra és az olajfolyásokra is illetve a keretnyíló munkahengerek állapotát se hagyjuk figyelmen kívül.
Fagymentesítés A permetezőgépek meghibásodásainak leggyakoribb oka a rosszul kivitelezett vagy elhanyagolt fagymentesítés. Nagyon fontos, hogy minden esetben fagyálló folyadékkal végezzük a fagymentesítést és addig üzemeltessük a gépet amíg meg nem bizonyosodtunk róla, hogy minden fúvókából a fagyálló folyadék távozik. A gazdák sokszor alkalmazzák a szétszerelés módszerét költség hatékonyság okán azonban a szerelés során sérülhetnek az alkatrészek valamint a csövekben nagy valószínűséggel marad némi víz és permetszer keverék ami roncsolja azokat és hatalmas javítási költségekhez vezethetnek a szezon elején. Kérdés esetén keressen minket bizalommal a lenti elérhetőségek bármelyikén! Szép napot kíván, A Permetezés.hu
|