Az őszi gyomirtást az összes olyan táblán érdemes elvégezni, ahol őszi kalászos kerül elvetésre. Mi ennek az oka?
Megváltozott a talajművelés
Egyre kevésbé alkalmaznak már forgatásos talajművelést különféle okokra visszavezethetően. Azonban a sekélyművelés rendkívül kedvez a T1-T2-es gyomok terjedésének, valamint a nagy széltippannak is, mely mára az őszi búza egyik fő egyszikű gyomnövénye.
Éghajlati adottságok
Melegedő időjárásunk miatt gyakoribbak az enyhébb telek, így nem lehet számítani a gyomnövények elpusztulására. Ráadásul az extrém időjárási viszonyok tovább nehezítették a munkálatok optimális időzítését. A zsúfolt tavaszi időszakot tovább nehezítheti egy-egy váratlan esemény.
Gyomrezisztencia növekedése
Magyarországon is megfigyelhető a gyomrezisztencia növekedése, különösen egyes széles körben használt gyomirtószerekkel szemben. Az őszi gyomirtás lehetőséget ad különböző gyomirtó szerek váltakoztatására és a kombinációk alkalmazására, amelyekkel hatékonyabban lehet kezelni a rezisztens gyomokat.
Költséghatékony megoldás
A kultúrnövénnyel egy időben a gyomnövények is csírázni kezdenek. Szik- vagy 2-4 leveles fejlettségnél még sokkal könnyebben, kisebb dózisú vegyszerekkel is jól irthatók. Többségük tavaszra már kevésbé érzékeny, sőt lehet, hogy teljesen ellenálló lesz a gyomirtókkal szemben. Ezáltal csak olyan perzselő hatású szereket vethetünk be, melyek a kalászost is roncsolják.
Az őszi gyomirtással időt, munkaerőt és vegyszert takaríthatsz meg, ami csökkenti az összköltségeket.
Versenyképes termés
Már a bokrosodás időszakában eldől, hogy hány kalászt lesz képes hozni a növény, és azok hány kalászemelettel fognak rendelkezni. Emellett megindul a kalászkakezdemények fejlődése és a virágkezdemények differenciálódása. Ha ebben a kritikus időszakban a kalászosnak harcot kell vívnia a gyomnövényekkel a vízért és tápanyagért, úgy az a termésminőségén és mennyiségén is látszani fog.
Tavaszi munkaterhelés csökkentése
Az őszi gyomirtással a tavaszi időszakban csökken a terhelés, mivel kevesebb gyomirtási művelet szükséges. Ez lehetővé teszi a gazdák számára, hogy jobban összpontosíthassanak más feladatokra (pl. vetés, növényvédelem, műtrágyázás), így optimálisabban tervezhetik meg az idejüket.
Környezetvédelmi szempontok
Az őszi gyomirtás jellemzően kevesebb vegyszerhasználattal jár, ami kedvezőbb lehet a környezetre nézve. Általában a csapadék mennyisége is mérsékeltebb, így kisebb az esélye annak, hogy a vegyszerek a talajvízbe kerülnek.
Kezdj bele az őszi gyomirtásba, hogy megőrizhesd versenyképességed és javíthasd a hatékonyságod a következő évben.
Kérdésed van?