A tarlómaradványok, mint a szárak és gyökerek, jelentős mennyiségű növényi tápanyagot tartalmaznak, amely a következő növénykultúra számára hasznosítható. A tarló visszaforgatása az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy a talaj termékenységét fenntartsuk és javítsuk.
A tarló visszaforgatása csupán annyit jelent, hogy a termés betakarítása után megmaradó szár-, levél- és gyökérmaradványokat nem távolítjuk el a földről, hanem beforgatjuk a talajba.
A tarló-visszaforgatás előnyei:
- a növényi maradványokban lévő tápanyagok visszakerüljenek a földbe
- javítja a talaj szerkezetét
- növeli a talaj vízmegtartó képességét és tápanyagtartalmát
- hozzájárul a növények tápanyagszükségletének kielégítéséhez
- elősegíti a talajban élő mikroorganizmusok elterjedését
- növeli a talaj humusztartalmát
- csökkenti a műtrágya szükségességét
- költséghatékony
- környezetbarát
Az intenzíven művelt talajokban ezerszer kevesebb mikroorganizmus él, mint a műveletlen területeken. Így a gombák és baktériumok nem tudják elég gyorsan és alaposan lebontani a szármaradványokat a következő növénykultúra vetéséig. Ahhoz, hogy a tarlóbontás hatékony legyen, be kell vetnünk a tarlóbontó-baktériumokat is.
Az alábbi baktériumok lehetnek segítségünkre a munkálatban:
-
Bacillus subtilis: Ez a baktérium kifejezetten a cellulóz lebontásában játszik fontos szerepet, ami a tarlóban lévő szárak és levelek egyik fő összetevője. Emellett segít a talaj kórokozók elleni védekezésében is.
-
Azotobacter chroococcum: Az Azotobacter fajok a nitrogénkötésben jeleskednek, ami hozzájárul a talaj nitrogéntartalmának növeléséhez, így a növények is könnyebben hozzáférnek ehhez a létfontosságú elemhez.
-
Pseudomonas fluorescens: Ez a baktériumfaj nemcsak a tarló lebontásában segít, hanem a növények egészségét is támogatja azáltal, hogy védelmet nyújt egyes patogén gombák ellen. Ennek köszönhetően csökken a betegségkockázat és fokozódik a termésbiztonság.
A tarló-visszaforgatás során érdemes olyan mikrobiológiai készítményeket használni, amelyek megfelelő mennyiségben tartalmazzák ezeket a baktériumokat. Fontos, hogy kövessük a gyártói utasításokat, hogy a baktériumok megfelelő körülmények között fejlődhessenek.
Végezzük egyszerre a kijuttatás és a beforgatás műveletét a maximális hatékonyság eléréséhez.
Ráadás...
Az AÖP-ben 2 pontot ér a szárbontó mikrobiológiai készítmények használata a meghatározott feltételek mellett!
Kár lenne veszni hagyni egy ennyi előnnyel járó lehetőséget.