Gyomnövénynek nevezünk minden olyan növényt, mely a gazda akaratán kívül nő egy adott területen és hasznot nem hoz. Rosszabb esetben nem csupán elszívja a tápanyagot a termény elől, de el is pusztítja azt.
Az aranka pontosan ebbe a kategóriába esik. Önálló anyagcseréje nincs. Csökevényes gyökereit csupán arra használja, hogy a gazdanövénybe belekapaszkodjon. Annak leveleiből szívja el a tápanyagot, míg teljesen el nem pusztul.
Számos faja él hazánkban
Közös jellemzőjük, hogy mind paraziták. Leveleik sárgák, pikkelyszerűek, fotoszintézisre alkalmatlanok. Száruk narancsos színű, ezzel keresik a következő gazdanövényt. Apró virágai jellemzően tömött fejekben fejlődnek. Akár 10-20 centiméteres szövegéket is képesen a gazdanövény felett képezni.
Az aranka nem válogatós a lucernásban pont olyan jól érzi magát, mint a lóherék között, de veszélyt jelent a répa, hagyma, burgonya, paradicsom és paprika ültetvényekre is.
Ha egyszer elszaporodott nehéz kiirtani.
Figyelem!
A 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet a növényvédelmi tevékenységről 2. § alapján az arankafajták irtása kötelező!
Ennek többféle módja is létezik, de az biztos, hogy a fertőzött gazdanövény is vele pusztul, sőt annak legalább egy méteres körzete is a továbbszaporodás elkerülése végett.
- Mechanikai irtás: az aranka csak zöld növényeken képes életben maradni. Amint elpusztul a növény, az aranka is. Azonban elszállítása kaszálás vagy kapálás után sem ajánlott. Képes újrahajtani a növénymaradványból, illetve a magok akár 10 évig is életben maradnak a földben. Leghatékonyabb mechanikai védekezés ellene, ha szalmát szórunk a fertőzött területre és annak egy méretes körzetére, majd felégetjük. Hasonlóan hatékony lehet, ha felkapáljuk, majd legalább 30 centi lótrágyával fedjük be. Így a kultúrnövény még kihajthat alóla, de az aranka elpusztul.
- Kémiai irtás: az aranka ellen csak totális gyomirtószeres kezelés válhat be. Több ilyen szer is megtalálható a piacon.
Ahol az aranka egyszer felütötte a fejét, mindig számítani lehet rá. Érdemes folyamatosan ellenőrizni a kultúrát a fertőzés megelőzése érdekében.
Amennyiben a kémiai gyomirtás mellett döntesz használj hozzá megfelelő fúvókákat, hogy a szükségesnél egy csepp permetlé se jusson ki a földekre.
A gyomirtáshoz kifejlesztett fúvókákat megtalálod IDE kattintva vagy kérdés esetén kérd szakértő kollégáink segítségét!