Az ültetvény permetező beállítása
Az ültetvényekben alkalmazott permetezőgépek alapvetően a permetszer továbbítására levegőt használnak, és ennek a segédlevegőnek az előállítása a csoportosításuk első és legfontosabb szempontja.
Axiál ventilátoros permetezőgépek:
Magyarországon a legnépszerűbb megoldás, mely könnyen alkalmazható szőlő és gyümölcs kultúrában is. Tartály térfogat tekintetében nagy a választék, de 1000 és 2000 liter körüli vontatott gépek a legjellemzőbbek. Légszállítás esetén az egyik legkiemelkedőbbek közé tartozik ez a csoport, mert nagy felületen és esetenként nagy távolságra kell eljuttatni a permetszert, a légszállítás mértéke a 100.000 m3/órát is elérheti.

Axiál ventilátoros permetezőgépek kiegészítve magasítóval vagy egyéb légterelővel:
A tapasztalatok alapján, leginkább azok a gazdálkodók választják ezt a géptípust, akiknek hagyományos gyümölcsösük van, ahol az állomány magassága elérheti a 4-6 m-t is. A tartálytérfogat itt is hasonló a hagyományos axiál ventilátoroshoz, de elterjedése nem olyan nagy mértékű.

Radiál ventilátoros permetezőgép:
Az intenzív ültetvényeknek és az energiatakarékosságnak köszönhetően a típus iránti eddigi csekély érdeklődés némiképp növekedni látszik, de még így is elenyésző, mely részben köszönhető annak is, hogy kevés gyártó vállalja fel ilyen típusú gépek előállítását. Légszállítás tekintetében a speciális kialakításnak köszönhetően 20 – 25.000 m3/óra teljesítmény leadására képes.

Radiál ventilátoros permetezőgép kerettel:
Hazánkban csak pár ilyen típusú gép működik, és azok is szinte kizárólag szőlő ültetvényeken. Az egyik legfontosabb előnye ezeknek a géptípusoknak, hogy egy menetben több sort is képesek permetezni a keret nagyságától függően.

Tangenciális ventilátoros permetezőgép:
Magyarországon elvétve, ha található ilyen jellegű permetezőgép, mely leginkább annak köszönhető, hogy viszonylag korlátozott a permetezési tartomány, mely sok esetben nem illeszthető a kultúrához, valamint elég borsos ár jellemzi.
Permetlé visszavezetéses permetezőgép:
A permetezési hatékonyság és a minimális vegyszerhasználat egyre inkább előtérbe kerül, ennek megfelelve alakult ki ez a típusú ültevényes gép, mely felfogja a növényállományra nem került permetcseppeket és visszavezeti a tartályba. Elterjedése azonban még viszonylag szűk körű. A magyarországi viszonyoknak megfelelően a legnagyobb számban alkalmazott axiál ventilátoros gépek beállításának metodikáját ismertetjük, gyümölcs ültetvény esetén.
A permetezőgépek beállításának alapvető szempontja, hogy a ventilátor kellő mennyiségű légáramot biztosítson, és ami talán még fontosabb, hogy a légáram eloszlása egyenletes legyen mindkét oldalon (levegő perdületes gépek esetén a beállítás módosul). A gyártók különböző konstrukcióinak köszönhetően, a ventilátorba speciális légterelőket helyeztek el, mellyel a légfal vastagságát is megnövelhetjük. Alapvető viszont a ventilátor lapátok szöge, melyet sok esetben manuálisan is tudunk állítani, az ehhez szükséges eszközöknek rendelkezésre kell állniuk, hogy elérjük az optimális értékeket. A beállítás hatékonyságát egy szélmérővel könnyen ellenőrizhetjük különböző magasságokban, de egy síkban mérve (célszerű a sortávolsághoz igazítani a géptől való távolságát) a légszállítást, állomány függvényében 8-10 mérési magasságot jelöljünk ki. A finom beállításhoz sok esetben oldalsó terelőelemek állnak rendelkezésre, melyek segíthetnek az egyenletes eloszlás beállításában.
Amennyiben nem áll rendelkezésre szélmérő, egy rendkívül egyszerű megoldás segítségével tudjuk elvégezni a szimmetria beállítást. Minden fúvókára 50cm-es gyapjúszálat kötünk, majd bekapcsoljuk a ventilátort, és oldalankénti azonos fúvókaosztás mellett a szálak mozgását figyelve tudjuk beállítani a légszállítást. A levegő minimum-maximum magasságának beállításához szükség van egy 4m-es mérőlécre (ha az állományunk magasabb, akkor ahhoz igazodva), melyet a sortávolságnak megfelelően helyezünk el a permetezőgéptől, úgy, hogy a szállított levegő által kialakított légfalban legyen. Megjelöljük a felső (maximális növénymagasság + évi növekmény + 30cm ráhagyás) és alsó (legalsó levelek távolsága) határt.
Egy botra rögzítünk egy 2m hosszú textilszalagot, melyet a felső és alsó légterelőhöz tartva tudjuk ellenőrizni a mérőlécen bejelölt minimum-maximum értékekhez. Ha eltérés mutatkozik, akkor a légterelők állításával tudjuk optimalizálni a rendszerünket.
Az alkalmazott fúvókák kiválasztásakor figyelembe kell venni, hogy újabb gépek esetében már nem a megszokott dugattyús, hanem alacsonyabb tartományban üzemelő membrán szivattyúk kezdenek elterjedni. A kerámia lapkákat elsődlegesen az üreges kúposak váltották fel, de az elsodródás csökkentése érdekében egyre több helyen alkalmaznak alacsonyabb szórásszögű (80-90°-os) légbeszívásos lapossugarú fúvókákat is igazodva az alacsonyabb nyomástartományhoz. A legprecízebb kijuttatás érdekében lombérzékelő szenzorok felhelyezését is alkalmazzák, így csak akkor történik permetezés, ha azon a ponton növény is található, mely kifejezetten fontos fiatal telepítéseknél.
A fúvókák típusát már tudjuk, de a méretének megválasztásához mindenképpen szükség van a kijuttatandó permetszer mennyiségének ismeretéhez. A növényvédőszer gyártók a kijuttatandó mennyiséget 1m koronamagasság vagy 1ha-ra vonatkoztatva adják meg. A korona magasság számításakor figyelembe kell venni, hogy nem a fa magassága az irányadó, hanem a lomb elhelyezkedése, ezért az első levelek magasságától kell kezdenünk a számolást. A hozzáadott víz mennyisége nagyban függ a környezeti tényezőktől (hőmérséklet, páratartalom, szélsebesség), ezért nehéz egy általánosan elfogadott számot mondani.
A fúvókák kellő beállításához ismételten szükség van a mérőlécre, melyet a ventilátor esetében használtunk, és a permetezendő tartományt (minimum-maximum közötti magasság) a fúvókák számának megfelelően kell egyenletesen beosztani. Amikor ez megvan, akkor egy fémcső segítségével tudjuk a fúvókák szórási irányát beállítani. A cső egyik végét helyezzük a fúvókára, majd a másik végét pozícionáljuk a mérőlécen felvitt ponthoz, így elforgatva a fúvókartót.
Permetezőgép fúvókák átfolyásainak a bemérésében tudunk segíteni.
Ha minden beállítást elvégeztünk, akkor nyugodt szívvel indulhatunk permetezni, mert a gépünk a leghatékonyabb munkát fogja végezni, és az optimalizált kijuttatás-technika segítségével a legjobb eredményt tudjuk elérni.
Reméljük bejegyzésünket hasznosnak találta!
Amennyiben további kérdése lenne, keresse szakértő kollégáinkat bizalommal!