1) Nem megfelelő baktériummix kiválasztása
A növényi szármaradványok magas szén-nitrogén-aránya miatt a nem megfelelő baktériumkészítmény választása akár még káros is lehet, hiszen a lebontók ilyenkor elvonhatják a talajban rejlő nitrogént. Ennek kiküszöbölésére érdemes nitrogénkötő baktériumokat is tartalmazó baktériummixet alkalmazni, így elősegítve a megfelelő nitrogéntartalom fenntartását.
2) Helytelen tárolás
A baktériumoknak megfelelő tápanyag és oxigénellátás szükséges. Előbbiről a gyártó gondoskodik, hiszen annyi tápanyagot biztosít a készítményében, amennyire a baktériumoknak a kijuttatásig szüksége lehet, utóbbi viszont a mi felelősségünk. A készítmény flakonját mindig jól szellőző, sötét helyen tároljuk, hiszen így megóvhatjuk a káros UV-sugárzástól és megfelelő oxigénutánpótlást is nyújtunk a baktériumok számára.
3) A talajviszonyok feltérképezésének elmulasztása
A cellulózbontó és nitrogénkötő baktériumok nem igazán igényesek a talajra, viszont néhány tényező csökkentheti a készítmények hatékonyságát. Ha a talaj oxigéntartalma nem elég magas, a baktériumok anyagcserefolyamatai lelassulnak, a populációjuk pedig csökken. A baktériumok a semleges kémhatású talajokat kedvelik, a lúgosabb körülmények inkább a gombáknak kedveznek. A talaj átlagos oxigén- és pH-szintje részben környezeti adottságnak számít, részben viszont általunk is befolyásolható. Szerencsénkre a talajmunkálatokkal egybekötött kijuttatás megfelelő oxigénszintet biztosít.
4) Helytelen hígítás
A baktériumok érzékenyek a kémhatásokra, így – bár sokszor keverhetőek más növényvédelmi szerekkel – semmiképp sem szabad 7,5pH érték fölötti folyadékkal hígítani őket, a baktériumölő hatásúak pedig szintén kerülendők. Legtöbbször azonban az egyszerű csapvíz sem jó megoldás, hiszen a fogyasztók biztonsága érdekében klórral kezelhetik, ami megöli a készítményben található baktériumokat. Lehetőség szerint használjunk klórmentes vizet. Amennyiben csak klóros víz áll rendelkezésünkre, hagyjuk állni pár órát és keverjük át néhányszor. A klór, illékony gáz lévén idővel elpárolog a vízből.
5) Nem megfelelő tartály kiválasztása
A megfelelő tartály kiválasztása éppen olyan fontos, mint a tárolás, hiszen a tartályon keresztül hatoló UV-sugárzás is károsíthatja a készítményben lévő baktériumokat. Ne feledjük, hogy élő organizmusokkal dolgozunk.
6) Nem megfelelő mélység megválasztása
A baktériumoknak megfelelő mennyiségű nedvesség és oxigén is szükséges, így nem lehet se túl mély, se túl sekély a bedolgozás. Érdemes a 10-25cm mélységek között mozogni.
7) Túl sok idő a kijuttatás és a bedolgozás között
Nem mondunk újat azzal, hogy az UV-sugárzás káros a baktériumokra. Éppen ezért kiemelt fontosságú, hogy kijuttatás során is minél kevesebb napfény érje őket. Ha lehet, a kijuttatást és a bedolgozást végezzük egy menetben, talajművelőre felszerelhető kijuttatóegységgel.
Amennyiben további kérdése lenne, keresse szakértő kollégáinkat bizalommal!